Zodpovime.cz

Otázky a odpovědi o spotřebitelských tématech

Články

Hry jsou hry, jen když jsou zábava. Nedovolte hazardu vzít vám život. 

Hry jsou hry, jen když jsou zábava. Nedovolte hazardu vzít vám život. 

Většina z nás už někdy zkusila svou štěstěnu v hazardních hrách. Většinou to začíná nevinně, vsázením po malých částkách, jen tak pro radost a legraci. Následuje první výhra a nutkání, sázet zas a znovu se zvyšuje. Většina závislých na hazardu si pak ani neuvědomí, že potřebují pomoc. Jak poznat, že člověk propadl hazardu a co dělat, aby k tomu vůbec nedošlo? To se dozvíme v následujícím článku. 

Historický exkurz: Hazard tu byl pořád

Známky prvního hazardního hraní byly zaznamenány již ve starověkém Řecku a Římě. Tehdy bylo populární zejména hraní karet a kostek. Oblíbenou kratochvílí bylo i sázení na různých sportovních akcích. 

Ve středověku byly hazardní hry přísně tabuizovaný, zejména církví, která zakazovala jakékoliv náznaky hazardu pod hrozbou přísných tělesných trestů.

Situace se tak začala obracet až v 18. a 19. století, kdy moc církve v Evropě začala upadat. Nejprve vznikalo jen pár podomních heren, později se tyto aktivity přenášely i do známých koutů světa, například Benátek či Monte Carla. U nás byl hazard dlouho striktně odmítán a poprvé se dočkal “rehabilitace” až s příchodem 20. století. V dnešní době však již existují ověřená kasina v Česku, která čítají jak fyzickou, tak online formu.

Vždy myslete racionálně 

Hazardní hry mohou být příjemná forma relaxace. Vsadit si na svůj oblíbený tým, či zkusit štěstí v ruletě je pro mnohé lákavou formou životného vzrušení. Je třeba si však uvědomit, že i to má své limity. Jak tedy zabránit tomu, aby se radost změnila v závislost? Existuje několik spolehlivých rad: 

  • Stanovení limitů: Před začátkem svého hraní si uvědomte, kolik jste maximálně ochotni vsadit. Stanovte si jasné limity, a ty za žádných okolností nepřekračujte. V případě mobilních aplikací a internetových heren si stanovte časové omezení. 
  • Sebekontrola: Při hraní si především všímejte sami sebe. Pokud vás neúspěch při hře dovede rozpálit do běla, pak můžete trpět závislostí na hazardu. Vždy je nutné vsázet tak, aby žádným způsobem nebylo dotčeno naše racionální uvažování. 
  •  Sdílení s blízkými: Vaši známí a rodina by měli mít vždy přehled o vaši hráčských aktivitách. Konzultujte s nimi vaše úspěch i neúspěchy. Pokud se jim bude zdát, že ztrácíte kontrolu nad tím, co děláte, určitě vás o tom informují. 

Pokud si nejste jisti, zda hraje zodpovědně, zde je článek s užitečnými tipy, jak nepropadnout hazardu. Pamatujte, že prevence je klíčová a včasné rozpoznání problému může zachránit životní situaci. Hazard vám totiž může velmi rychle vzít vše, na čem vám záleží. 

Jak poznat závislost na hazardu? 

Pro některé lidi se hra stává každodenní potřebou a smyslem života. Pokud si všimnete u sebe nebo u svých blízkých známek závislosti na hazardu, je důležité se o tuto situaci postarat. Závislost je totiž nemoc, která má potenciál zruinovat nejen vaše psychické, ale i fyzické zdraví. Proto je důležité všímat si určitých příznaků. Jsou to hlavně: 

  • Potřeba stálé hry za účelem větších zisků
  • Sázení stále většího množství peněz 
  • Lhaní rodině a přátelům
  • Neustálá potřeba a touha hrát dál 
  • Setrvalé myšlenky na hazard, jichž se nelze zbavit 

Zdravý a rozumný přístup hraní je základem k příjemné hře a předejití možným komplikacím. Je důležité si stanovit limity, efektivně spravovat své finanční prostředky a najít vyváženou zábavu, jenž nebude založena pouze na hazardu. Pokud se začnou projevovat výše uvedené příznaky závislosti, neprodleně kontaktujete odbornou pomoc. Nedovolte tak hazardu vzít vám život.

About the author