Zodpovime.cz

Otázky a odpovědi o spotřebitelských tématech

Články

Jak předejít bolestem zad a zlepšit držení těla u počítače

Jak předejít bolestem zad a zlepšit držení těla u počítače

Řada z nás tráví velkou část dne u počítače. Pokud mnoho hodin sedíte, je důležité myslet na správné držení těla. Častým problémem je hrbení se. Nabízí se pár jednoduchých tipů, které vám pomohou s tím bojovat, abyste mohli sedět zdravě.

Zdravé sezení

Nesprávná poloha při sezení může vést k bolestem zad a krku, případně celého těla. Proto byste se měli naučit sedět správně. Nezbytným základem je kancelářská židle, která podpoří vaše tělo. Ideální volbou je ergonomický model, který disponuje bederní a hlavovou opěrkou a lze nastavovat výšku sedáku a područek. Díky tomu máte možnost přizpůsobit si sezení na míru. Tak lze zajistit optimální držení těla.

Jak správně sedět

Nabízí se pár jednoduchých tipů, které vám pomohou sedět zdravě. Základem je sedět rovně a uvolnit ramena, neměli byste se hrbit. Výšku židle přizpůsobte tak, abyste nohy měli pohodlně na zemi. Kolena by měla být ve výšce kyčlí či o trošku výše. Opěradlo by mělo podpírat celou vaši páteř, komfort zvyšuje i opěrka hlavy. Měli byste být mírně zaklonění, aby hlava nebyla příliš vystrčená před ramena. Myslete také na to, v jaké výšce máte monitor. Ideálně by měl být v úrovni očí, abyste nemuseli ohýbat krk. S tím vám může pomoci také držák na monitor na stůl.

Dynamické sezení

Dynamické sezení podporuje pohyb a proměnlivost polohy během sezení, což pomáhá zlepšit cirkulaci krve, snížit svalové napětí a zvýšit celkovou pohodu. Klíčovým prvkem aktivního sezení jsou ergonomické židle – speciálně navržené křesla, které umožňují uživateli snadno měnit polohy, pohybovat se a naklánět se. Další pomůckou jsou výškově nastavitelné stoly, které umožňují střídat sezení a stání, a balanční pomůcky, například podložky pod nohy či balanční židle.

Pravidelný pohyb

I když na židli sedíte správně, po dlouhé době v jedné pozici svaly stejně tuhnou a dostaví se únava. Tyto příznaky se zhoršují, pokud se hrbíte. V každém případě byste se měli aspoň jednou za hodinu zvednou a lehce se protáhnout. Stačí se jen na chvilku projít či udělat pár cviků.

Tip: Nastavte si pravidelnou upomínku, abyste na to nezapomněli.

Jednoduché cvičení

Po práci je dobré vyhradit si alespoň půl hodiny na důkladnější protáhnutí se, ale během práce stačí jen pár minut každou hodinu. Nabízí se několik jednoduchých cviků, které vám nezaberou moc času, a přitom vám pomohou cítit se lépe.

  • Postavte se zády ke zdi, narovnejte se a podsaďte pánev. Ruce dejte nad hlavu, dlaně směřují směrem od zdi. Zvedněte je co nejvýše, poté je pomalu spusťte směrem k ramenům. Tento cvik opakujte desetkrát.
  • Druhou možností je takzvaná pozice dítěte. Klekněte si a posaďte se na paty. Ruce natáhněte na zem před sebe. Poté pomalu položte čelo na zem před sebe, ruce nechte natažené. Protáhněte se a zhluboka dýchejte. V této poloze vydržte zhruba pět minut.
  • Pro správné držení těla je důležité se nejen protáhnout, ale také svaly posílit. S tím vám může pomoci cvik prkno. Ten posiluje střed těla, a přitom stačí jen chvilka. Opřete se o lokty, nohy natáhněte. Zpevněte tělo a udržujte rovná záda. V pozici vydržte 20-30 sekund, zpočátku klidně méně. Postupem času zvládnete cvik držet i déle. Jde o efektivní způsob, jak svaly posílit a protáhnout.

Neměli byste podceňovat správné sezení. Nevhodné držení těla může způsobovat různé problémy a nepohodlí, což je při práci či studiu velmi nepříjemné. Nezapomínejte na pravidelné protahování se.

About the author