Zodpovime.cz

Otázky a odpovědi o spotřebitelských tématech

Články

Kolik procent Čechů trápí inkontinence? Častěji postihuje ženy

Kolik procent Čechů trápí inkontinence? Častěji postihuje ženy

Inkontinence, neboli nechtěný únik moči či stolice, trápí více lidí, než byste si mysleli. Jde totiž o zdravotní problém, se kterým se lidé jen obtížně svěřují. Často se kvůli němu uzavřou nejen verbálně sami do sebe, ale dokonce se zavírají ve své domácnosti a přestávají chodit do společnosti. Povězme si tedy o tomto společenském tabu více.

Co to vlastně je inkontinence?

Inkontinence označuje stav, kdy osoba přichází o schopnost kontrolovat zadržování moči či stolice. To obvykle neznamená, že by o tuto schopnost dotyčný přišel zcela. Častěji se ale dostává do situací, kdy moč, či dokonce stolice samovolně unikne. Může jít jen o pár kapek, které ale mají velice negativní dopad na psychiku. Najednou totiž má osoba neustále v hlavě obavy z toho, že bude na veřejnosti přistižena „při nehodě“. 

Právě skutečnost, že najednou nemáte stoprocentní jistotu, že to na toaletu vždy stihnete, je na celém problému mnohdy tím nejhorším. Příčin inkontinence je hned několik:

  • psychický stres
  • fyzický stres
  • ochabnutí svalů pánevního dna
  • onemocnění vylučovací soustavy (např. zánět močových cest)
  • problémy s prostatou
  • potíže s trávicím traktem

Koho inkontinence postihuje?

Výrazně častější jsou problémy s nechtěným únikem moči. Ačkoli si nemoc nevybírá – postihuje muže i ženy každého věku – s problémy se častěji setkávají ženy.

Udává se, že s inkontinencí má problém 30 až 40 % populace. S rostoucím věkem roste také podíl postižených. S inkontinencí ale mohou mít problém i malé děti. U těch existuje ale největší pravděpodobnost, že problém s rostoucím věkem vymizí.

Dočasně se může inkontinence objevit v případě některých onemocnění, ať už jde o záněty ledvin, močových cest, nebo třeba Crohnovu chorobu a ulcerózní kolitidu. Při potlačení zánětu se zpravidla vrátí také schopnost moč a stolici zadržovat.

Trvalejšího rázu mohou být problémy s inkontinencí po porodu, jehož vlivem dochází k rozvolnění svalů v oblasti pánevního dna. Maminky pak mohou mít problém moc zadržet.

Řešením nejen v těchto situacích mohou být alespoň dočasně pleny pro dospělé, které pomohou zabránit nejhoršímu.

Pozor na rizikové situace

Pomoci si ale můžete i jinak. V první řadě byste měli pamatovat na pravidelné vyprazdňování. Kde není moč, tam nemůže nic uniknout. Proto si před cestou ven vždy dojděte na toaletu. I v případech, že potřebu aktuálně necítíte. Riziko úniku moči totiž roste s množstvím moči v měchýři.Pozor také na některé sporty. Mluvíme zejména o běhání a různých „hopsavých“ pohybech, které zvyšují tlak na močový měchýř i svěrače. Dejte přednost procházkám, plavání a jiným klidnějším sportovním aktivitám.

About the author