Zodpovime.cz

Otázky a odpovědi o spotřebitelských tématech

Články

Kratom: 5 věcí, které jste o něm nejspíš nevěděli

Kratom: 5 věcí, které jste o něm nejspíš nevěděli

Kratom je jednou z mála rostlin, která je obestřená řadou tajemství, ale i kontroverzí. Právě proto se mu podařilo dostat i mimo svoji domovinu, kterou je původně jižní Asie. Někteří si myslí, že se jedná o bylinu, jiní ani nevědí, že je kratom produktem přírody. Pojďte se s námi podívat hned na 5 věcí, které jste o kratomu nejspíš ani nevěděli.

Kratom není bylina, ale strom

Na první pohled by se mohlo zdát, že je kratom bylina, ale ve skutečnosti se jedná o strom. Jeho celý botanický název zní Mitragyna speciosa a za svůj život může dorůstat impozantních rozměrů. Pro různé účely jsou využívány až listy stromu, které místní domorodci rovnou žvýkají nebo je dále zpracovávají. Zajímavostí je, že se kratom řadí do stejné čeledi Rubiaceae jako například oblíbená káva.

Kratom je sběratelský předmět

Kratom si získal popularitu nejen pro své tradiční využití, ale i jako sběratelský předmět. Hlavním důvodem je především fakt, že se jedná o návykovou látku. Ta sice podle některých odborníků není při mírném užívání nebezpečná, ale česká legislativa ji prozatím dostatečně neregulovala.

V našich končinách ji prozatím pořídíte pouze jako sběratelský předmět ve specializovaných prodejnách. Zakoupit přitom lze různé odrůdy kratomu, které se od sebe liší barvou žilek na použitých listech. Vybírat můžete například zelený, bílý, žlutý nebo červený kratom. Kromě barev se od sebe liší i svými účinky, které ale nejsou vědecky podložené.

Kratom v některých zemích podléhá regulacím

Jelikož jsou názory na kratom sporné, čelí tato rostlina v některých zemích přísným regulacím. V některých zemích je zcela zakázán, jiné povolují jeho prodej až po dosažení věku 18 let. Narazit ale můžeme i na země, které ho téměř neregulují. Jednou z nich jsou například Spojené státy, kde je kratom volně prodejný – pravidla se ale liší podle konkrétních států.

V České republice je situace ohledně kratomu poměrně specifická. Kratom není v ČR explicitně uveden v seznamu regulovaných návykových látek. Nicméně to neznamená, že je jeho používání zcela povolené. Jak jsme zmínili výše, lze jej tedy pořídit pouze jako sběratelský předmět, který není primárně určený ke konzumaci.

Kratom se dělí na různě barevné odrůdy

I když kratom existuje pouze jeden, dělí se na další odrůdy. Jak jsme uvedli výše, liší se od sebe zejména barvou žilek na listech a také možnými účinky. V jejich rozdílech však hraje roli původ, podmínky pěstování, čas sklizně a způsob zpracování. Běžně narazíte na zelený, bílý, žlutý, hnědý nebo červený kratom.

Zpracování kratomu je složitější, než by se mohlo zdát

Metody zpracování a přípravy kratomu se liší regionálně, ale i podle odrůdy kratomu. Zatímco v některých oblastech se listy kratomu žvýkají čerstvé, v jiných se suší a melou na prášek. Právě s tím se setkáte i u většiny prodejců. Z hlediska odrůd kratomu zpracování probíhá takto:

  • Zelený kratom – získává se ze zralých listů, které se sklízí v polovině životního cyklu rostliny. Po sklizni se listy obvykle suší v interiéru s minimálním vystavením slunečnímu záření. Tímto způsobem si listy zachovají zelenou barvu.
  • Bílý kratom – sklízí se z mladých listů kratomu. Po sklizni se listy suší ve stínu nebo v interiéru bez přímého slunečního světla, díky čemuž si zachovají světlejší barvu.
  • Žlutý kratom – vzniká opět sušením listů ve stínu nebo na slunci. Obvykle se kombinují různé barvy listů, díky čemuž je možné docílit žlutého odstínu.
  • Červený kratom – červený kratom se sklízí z plně zralých listů. Po sklizni jsou sušeny pod přímým sluncem nebo pod UV světly, což způsobí zabarvení žilnatiny listů do červena.

Kratom je opravdu fascinující rostlina, která vás dokáže překvapit, i když si myslíte, že o ní již víte opravdu všechno. Zároveň není zcela probádána, a tudíž nejsou zcela známé její vlastnosti a účinky. Je tedy možné, že nás kratom něčím překvapí i v budoucnu.

About the author