Zodpovime.cz

Otázky a odpovědi o spotřebitelských tématech

Články

Máte v autě klimatizaci? Takto byste se o ni měli stara

Máte v autě klimatizaci? Takto byste se o ni měli stara

Klimatizace se pomalu stává takřka samozřejmou výbavou osobních automobilů. Není divu, jelikož během letních veder se bez ní auto stává v podstatě neobyvatelným. Zejména na delší vzdálenosti je bez ní dnes ochoten vyrazit jen málokdo. Klimatizace, nicméně jako každé složité zařízení, potřebuje určitou údržbu.

Jak klimatizaci používat?

Jako u prakticky kteréhokoli zařízení i u klimatizace platí, že nejvíce jí svědčí pravidelné používání, které však nejde do extrémů. Klimatizaci tak nesvědčí, když je auto v létě kvůli dlouhému stání na přímém slunci rozžhavené na 50 stupňů Celsia, stejně tak ale pro celou soustavu není vhodné, pokud zůstává dlouhé měsíce zcela mimo provoz.

Během zmíněných letních veder, nemůžete-li parkovat ve stínu, tak nejprve zkuste vzduch ochladit pomocí otevření všech okének či zapnutím ventilátorů bez klimatizace. Teprve po několika minutách přizvěte do akce také „A/C“.

I v zimě je dobré nechat klimatizaci zapnutou. Systém, včetně kompresoru, se totiž musí pravidelně promazávat, aby zůstal v dobrém stavu. Kdo nechává na zimu klimatizaci několik měsíců vypnutou, ten může paradoxně výrazně zkrátit její životnost. Povinné ručení vám tak v tomto případě nepomůže, třebaže jde jinak o velice užitečný produkt, který si musíte ze zákona sjednat ke každému vozu, i kdyby i jen stál dlouhé měsíce v garáži. Trváte-li přesto na tom, že klimatizaci nebudete zapínat, pokud není vyloženě vedro, zapněte ji několikrát do měsíce alespoň na chvíli.

Klimatizace ale není jen o chlazení. V autě reguluje také vlhkost vzduchu, a tak i v zimě je v autě díky zapnuté klimatizaci příjemněji.

Nezapomínejte na pravidelný servis

Alespoň jednou ročně (nejlépe na jaře) se doporučuje servis klimatizace. Při něm dochází k výměně filtrů, ve kterých se zachytávají nečistoty a bakterie. Pro správnou funkčnost systému je pak vhodné zkontrolovat hladinu chladicího média a maziva. Jednou za čas se pak náplň kompletně mění.

Kromě výměny náplně, oleje a kabinových filtrů je pak ještě na místě myslet na to, že bakterie a nečistoty se mohou držet prakticky kdekoliv ve složitém systému potrubí a výdechů. Záleží-li vám tedy na tom, jaký vzduch dýcháte, měli byste celý systém nechat vyčistit a vydesinfikovat.

Základní dezinfekci lze provést svépomocí. S důkladným vyčištěním vám pak opět pomůže specializovaný servis.

About the author