Zodpovime.cz

Otázky a odpovědi o spotřebitelských tématech

Články

Jarní kolotoč zahradních prací je tady – máte po ruce přípravky proti škůdcům?

Jarní kolotoč zahradních prací je tady – máte po ruce přípravky proti škůdcům?

Nastává oblíbené, ale velmi náročné období všech zahrádkářů. To znamená jarní úklid zahrady, kontrola veškerého nářadí a zahradního vybavení, příprava sazeniček a pochopitelně příprava půdy. Je dobré zajistit jak vhodná hnojiva pro rostliny, tak přípravky proti škůdcům. Bez toho se žádný zahradník neobejde. Ať už jde o začátečníka nebo mazáka, který má letité zkušenosti.

Spoléhat se pouze na doma vyrobená hnojiva a postřiky by se nemuselo úplně vyplatit. Nicméně i doma vyrobené přípravky mají pochopitelně smyl. Jako prevence nebo podpůrný prostředek. 

Přípravky proti škůdcům

Některé škůdce lze účinně udržovat v bezpečné vzdálenosti od rostlin i pomocí doma vyrobených postřiků. Ne vždy to ale musí stačit. A určitě nikdo nestojí o to, aby jeho namáhavá práce přišla vniveč. Pokud se vám zdá domácí postřik nedostačující, pak bez prodlení sáhněte na profesionální přípravky proti škůdcům. Těch existuje celá škála, neexistuje jeden univerzální.

Vybírat lze přípravky hubící létající hmyz, lezoucí hmyz, slimáky. Rostlinky je potřeba chránit také před invazními a nebezpečnými druhy plevelů a houbovými chorobami. Není toho zrovna málo, co rostlinám hrozí. Pokud chceme sklidit úrodu nebo mít krásný květinový záhon, vyžaduje to naši pravidelnou péči a kontrolu.

Pro správný výběr konkrétního výrobku je klíčové si uvědomit, proti komu stojíme. Vybírat lze mezi přírodními (nejsou toxické ani pro domácí zvířata) i chemickými přípravky. Přírodní varianty nezatěžují půdu ani její mikroflóru. Nezřídka je však nutné i chemické ošetření, zejména u ovocných stromků.

Silné sazenice a příprava půdy

Mnoha nepříjemnostem se dá předejít správným předpěstováním sazenic i přípravou půdy. Silná rostlinka bude vždy odolnější. Ostatně to můžeme vidět také u lidí. Kdo zdravě jí, spí, cvičí, bude vždy odolnější. Totéž platí u rostlin. Už při pěstování sazenic klademe důraz na to, odkud sazenice pochází. Kompost, kde nechybí základní živiny, je základ, společně s vhodnými podmínkami pro konkrétní rostlinku – dostatek sluníčka, vhodná teplota, hnojivo.

Nejlepší hnojiva jsou taková, která odpovídají potřebám dané rostlinky. Draslík, dusík a fosfor jsou základem pro všechny, důležité jsou však i vápník, síra, zinek. Hnojivo lze vybírat tekuté, granulované, tyčinkové či v tabletách. Vybíráme ho s ohledem na roční období, umístění rostliny (v zemi, v květináči), stanoviště (stín, plné slunce) a typ rostlinky. S tekutými hnojivy je snadnější práce a hodí se spíše pro pěstování v menších nádobách. Pro velké nádoby, kontejnery a volnou půdu jsou vhodnější sypká hnojiva.

Kdy a kolikrát za rok hnojit?

Aby rostliny měly dostatek živin, mělo by hnojení probíhat pravidelně, ideálně jednou až třikrát v roce. Jinak je tomu u keřů, cibulovin či ovoce a zeleniny. Například takové tulipány hnojíme zjara, jakmile vyraší. Naproti tomu rajčata vyžadují výživnou a připravenou půdu, hnojí se tedy již před výsadbou. Ovocné stromky a keře se hnojí na jaře, na konci léta a někdy i na podzim. Z tohoto důvodů je vhodné předem vědět, kde a co chceme sadit.

About the author