Zodpovime.cz

Otázky a odpovědi o spotřebitelských tématech

Články

Znáte svoji krevní skupinu? Důvody, proč byste měli, a jak ji zjistit

Znáte svoji krevní skupinu? Důvody, proč byste měli, a jak ji zjistit

Znáte svou krevní skupinu? Pokud ne, možná je na čase, abyste se začali zajímat o to, jaká krev vám koluje v žilách. Prozradíme vám proč. Mimo jiné se také dozvíte, jakým způsobem můžete svou krevní skupinu zjistit.

Krevní skupiny

Krevní skupiny jsou definovány přítomností anebo absencí antigenů na povrchu červených krvinek. Pokud imunitní systém v našem těle rozezná cizí antigeny, bude se snažit je zničit. Proto je například při transfuzi krve důležité, abychom dostali krev stejné skupiny, jakou máme my sami.

Antigenů na povrchu červených krvinek je celá řada. Tím nejznámějším krevním skupinovým systémem je ale systém antigenů AB0 a Rh. (Kromě těchto dvou systémů je popsaných asi ještě 50 systémů dalších, ale většina nemá bezprostřední klinický význam).

Člověk tedy může mít krevní skupinu:

  • A
  • B
  • AB (univerzální příjemce)
  • 0 (univerzální dárce)

Svou krevní skupinu bychom měli znát. Pokud bychom totiž při transfuzi dostali nevhodnou krev (proti které naše tělo vytváří protilátky), mohlo by to vést až k naší smrti.

Zajímavost: V České republice musí lékaři před určitými lékařskými zákroky krevní skupinu pacienta ověřovat, v zahraničí to však nemusí být pravidlem. Je tedy dobré svou krevní skupinu znát.

Význam znalosti krevní skupiny

Znalost krevní skupiny je důležitá z mnoha různých důvodů. Ty hlavní si teď představíme.

Zdravotní důvody

Jak již bylo řečeno, znalost krevní skupiny hraje zásadní roli při krevní transfuzi. Znát svou krevní skupinu by však měly i ženy, které se snaží otěhotnět nebo těhotné jsou. Na pozoru by měly být především ženy s negativním Rh faktorem. Mohlo by se totiž stát, že jejich dítě zdědí krev po otci a bude mít faktor Rh pozitivní. Tělo matky bude plod považovat za cizí těleso, proti kterému bude bojovat svým imunitním systémem. U prvního těhotenství budou vytvářené protilátky slabé, ale u dalších těhotenství mohou sílit. Proto se ženám s Rh negativním faktorem podává po porodu (i po potratu) injekce imunoglobinu, který zabraňuje vzniku protilátek.

Dárcovství krve

Pokud patříte mezi dárce krve, pravděpodobně svou krevní skupinu znáte a je to dobře. Na webových stránkách blízkých transfuzních stanic můžete sledovat, jaké krve je nedostatek. Pokud chybí právě vaše krevní skupina, není nic snazšího, než zajít krev darovat.

Osobní a rodinné plánování

Ideální by bylo, kdyby každý pár, který plánuje založení rodiny, mohl podstoupit genetický test. To však není možné. Muž a žena však mohou minimálně znát své krevní skupiny a případně se vyhnout problémům v těhotenství v budoucnu, pokud zjistí, že se jejich Rh faktory neshodují.

Jak zjistit krevní skupinu

Nejprve se zamyslete nad tím, zda už jste v minulosti nepodstoupili lékařský zákrok, při kterém byla vaše krevní skupiny zjišťována. Zeptejte se praktického lékaře, zda vaši skupinu nemá zapsanou v kartě. Pokud ne, máte několik možností, jak zjistit krevní skupinu:

  • Zajděte si do laboratoře transfuzní stanice. Krevní skupinu vám zjistí i na hematologicko-transfuzním oddělení. Budete však muset uhradit polatek.
  • Použijete volně dostupný test pro domácí použití, který koupíte v lékárně.
  • Darujte krev nebo krevní plazmu. (Svou krevní skupinu se dozvíte zdarma).
  • Krevní skupina se obvykle zjišťuje také u těhotných žen a novorozenců. (Vyšetření je hrazeno ze zdravotního pojištění).

Závěrem

Pokud už svou krevní skupinu znáte, můžete si ji například napsat lihovým fixem na kartičku zdravotní pojišťovny. O tom, jakou máte krevní skupinu, řekněte pro jistotu i svým nejbližším. Nikdy nevíte, kdy vám znalost krevní skupiny může zachránit život.

Zachránit někomu život ale můžete i vy sami. Nechte si zjistit krevní skupinu a vyrazte darovat krev nebo darujte krevní plazmu.

About the author