Zodpovime.cz

Otázky a odpovědi o spotřebitelských tématech

Články

Na jakou teplotu topit? Tipy a rady

Na jakou teplotu topit? Tipy a rady

S dramatickými změnami cen energií je na místě netopit pánubohu do oken a zamyslet se nad tím, jak vytápět domácnost tak, abyste během topné sezóny netrpěli vy, ani vaše peněženka. Dozvíte se, jaké jsou optimální teploty pro vytápění domácnosti, na kolik stupňů vytápět jednotlivé místnosti, jak teplotu regulovat či jak postupovat v případě využívání tepelného čerpadla, nebo plynového kotle.

Optimální teplota pro vytápění a její vliv na naše zdraví i finance

Ideální teplota v domácnosti není jenom otázkou osobní preference, ale má značný vliv na naše pohodlí a zdraví. Pokud máme doma příjemnou teplotu, cítíme se pohodlně, uvolněně, zkrátka domácky, a to má pozitivní vliv na psychickou pohodu. Optimální teplota by měla být konstantní a nemělo by docházet k velkým výkyvům. V zimním období se za optimální teplotu obytných místností považuje 18 až 22 stupňů, zatímco v létě se rozmezí pohybuje od 22 do 26 stupňů. Pokud jsou součástí vaší domácnosti malé děti, může být rozmezí v zimě i malinko větší. Tyto teploty jsou ale optimální během dne. Pro kvalitní spánek je lepší teplotu na termostatu trochu stáhnout, obecně do rozmezí 16 – 20 stupňů.

Kromě dopadu na zdraví a pohodlí má ale optimální teplota v domácnosti vliv také na náklady na energetiku. Kupříkladu, pokud v létě udržujeme vyšší teplotu než je ta optimální, je vyšší pravděpodobnost, že budeme více závislí na systémech chlazení, což zvýší spotřebu energie. Výkyvy teplot v domácnosti taktéž nesvědčí stavu nábytku.

Doporučené teploty pro vytápění jednotlivých místností

Je zbytečné vytápět místnosti, které mají sporadické využití stejně jako ty, ve kterých trávíte nejvíce času. Rozdělení teplot podle místností může být následující:

  • obývací pokoj, dětský pokoj – 18 – 22 stupňů
  • ložnice – 16 – 20 stupňů
  • koupelna – 20 – 22 stupňů
  • schodiště, hala, chodba – 10 – 15 stupňů
  • kuchyně – 16 – 18 stupňů

V obýváku či v koupelně není na škodu si přitopit tak, abychom se v místnosti cítili příjemně. Trochu stáhnout teplotu je ale žádoucí například v kuchyni, kde může teplota kolísat třeba ve chvíli, kdy vaříme, tím se také místnost ohřeje. Vytápět prostory, ve kterých se spí, není pro kvalitu spánku žádoucí a to samé platí pro chodby a schodiště. Není třeba držet teplo někde, kudy pouze procházíme.

Pokud začnete vytápět ložnici o pouhý 1 stupeň, zlepší se vám kvalita spánku a zároveň můžete ročně ušetřit několik stovek.

Vytápění tepelným čerpadlem pro maximální efektivitu

Tepelné čerpadlo je trendy řešení pro vytápění domácnosti. Při vytápění tepelným čerpadlem je třeba vybrat vhodný druh čerpadla v závislosti na typu vašeho domu a klimatických podmínkách. Pro maximální užitek z vytápění čerpadlem je důležité dbát na několik zásadních pravidel:

  • větrat krátce, ale intenzivně,
  • dbát na pravidelnou údržbu čerpadla,
  • dbát na konstantní teplotu vytápění,
  • nechat čerpadlo pracovat samostatně a nevypínat topení.

Je vhodné větrat tak, aby se v místnosti rychle vyměnil vzduch a ne tak, aby se místnost příliš ochlazovala pomalým větráním. Poté totiž musí čerpadlo zvýšit výkon pro znovuohřev pokoje. Žádoucí je také nastavit v místnostech konstantní teplotu bez velkých výkyvů a provádět pravidelné kontroly čerpadla. Častou chybou je vypínání topení ve chvíli, kdy nejste doma, to je chyba. Místnost pak více vychladne a po příchodu a zapnutí topení dochází zase k vysokému výkonu čerpadla, který je energeticky náročnější.

Vytápění plynovým kotlem pro maximální efektivitu

Zásady pro správné vytápění se od tepelného čerpadla příliš neliší. Také v případě plynových kotlů je žádoucí větrat chytře a držet se konstantních teplot, a to i v případě delší nepřítomnosti v místnostech. Dbejte také na to, mít správně odvzdušněné radiátory. Zavzdušněný poznáte tak, že je horký u ventilu, ale studený na opačném konci. O vytápění plynovým kotlem často panují mýty o tom, že je to neefektivní a nebezpečné, není to ale úplně pravda.

Moderní kondenzační plynové kotle jsou zabezpečeny proti úniku oxidu uhelnatého a při pravidelné revizi je mizivá šance, že by se staly zdrojem nebezpečí. Ve srovnání s kotli na tuhá paliva, které se mohou zanést od sazí a posléze kvůli nedostatku vzduchu tvořit jedovaté sloučeniny, se jedná o mnohem bezpečnější variantu. Pokud tedy neodkládáte pravidelnou revizi plynového kotle, nemáte se čeho bát.

Tipy na úsporu energie při vytápění

Odpustíme-li od tipů na úsporu zmíněných výše, je toho mnohem víc, co můžete udělat proto, aby vaše peněženka při vyúčtování energií netrpěla. Naučte se například správně regulovat teplo v místnosti, s nastavením teploty pomůže termostat. Pomoci může také odsunutí nábytku od radiátorů, v případě tedy, že nemáte podlahové topení. Pakliže nemáte zateplený dům, zaizolujte, co se dá. Pomohou například izolační fólie na okna a rámy.

Začít s optimalizací domácího vytápění není tak složité, jak se může zdát a tisíce ročně můžete ušetřit i drobnými úpravami, jako je efektivní větrání, nepřetápění či nastavení konstantních teplot. Popřemýšlejte také, které místnosti skutečně potřebují vyšší teplotu.

About the author